Domácí termostaty

Co jsou pokojové termostaty a k čemu slouží

Pokojové termostaty slouží k jednoduché a spolehlivé regulaci teploty v místnosti. Zpravidla  se jimi udržuje jedna žádaná teplota. Pokojové termostaty se dále dělí na termostaty mechanické, termostaty digitální napájené bateriemi nebo ze sítě 230V a zásuvkové termostaty. Hlavní výhodou mechanických termostatů je jednoduchá obsluha (nastavují většinou pomocí kolečka ) a provoz bez nutnosti napájení. Digitální termostaty zobrazují teplotu na LCD displeji a regulace teploty bývá přesnější a mají zpravidla i volitelnou hysterezi

Co jsou programovatelné termostaty a k čemu se používají

Programovatelné, nebo také týdenní, termostaty jsou vybaveny týdenním programem pro komfortnější regulaci teploty v místnosti, přehledným displejem, možností nastavení hystereze a doplňkovými funkcemi, jako například funkce dovolená. Týdenní termostaty umožňují nastavení dvou teplotních úrovní (komfort, útlum) v určitých časových odstupech (např. 0,5 hodiny), nebo lze nastavit časová pásma ( 4 - 6 denně, po 10minutách) a pro každé pásmo nastavit libovolnou teplotu. Hlavní výhodou je samozřejmě možnost nastavení individuálního programu pro každý den v týdnu. Některé typy termostatů umožnují připojení podlahového snímače a lze je použít jako podlahový termostat.

Co jsou bezdrátové termostaty a k čemu slouží

Bezdrátové termostaty využívají radiového signálu pro spínání spotřebičů bez nutnosti instalace kabelů mezi termostatem a spotřebičem. Vyrábějí se ve všech předešlých variantách, tzn. digitální pokojové termostaty s jednou teplotou nebo týdenní termostaty se dvěma či více teplotami. Mechanické termostaty se v bezdrátové verzi nevyrábí. Kvalitní bezrátový termostat by měl v zástavbě zvládnout přenos signálu na vzdálenost mezi vysílačem a přijímačem alespoň 30m. Přijímače signálu bývají vybaveny vidlicí do zásuvky a výstupním kabelem na kotel (případně mají také průchozí zásuvku pro připojení jiného spotřebiče) nebo se dělají v nástěnném provedení (montáž na elektroinstalační krabičku, je potřeba přivést kabely napájení). Ve spolupráci s bezdrátovými termostaty lze řídit i rozvaděče podlahového topení (voda).

Co jsou WIFI a GSM termostaty a k čemu se používají

Tyto pokojové termostaty jsou specifické svou možností dálkového ovládání pomocí mobilního telefonu / smartphone nebo libovolným zařízením s přístupem k Wifi síti. Zvláště termostaty s přístupem do Wifi sítě nabízejí výhody zónové regulace. Zónovou regulací je myšlen komplexní systém, řízený centrální jednotkou, zahrnující všechny obytné místnosti a jejich příslušná vytápění. Pro každou místnost může být zvolen individuální týdenní program a přiřazeny jednotlivé topné prvky systému. Zónově lze řídit současně kotel, podlahové vytápění, klimatizaci. Některé centrální jednotky zvládnou řídit i osvětlení a rolety.

Co jsou termostaty pro ovládání čerpadel a ventilů

Termostaty pro řízení čerpadel ovládají jedno či více čerpadel nebo třícestný ventil na základě teploty zdroje topné vody. Dělíme je podle použití na řízení čerpadel topné vody, řízení čerpadel solárních systémů, řízení třícestného ventilu, řízení krbové vložky + vzduchové klapky a řízení kotlů na tuhá paliva, kde se napěťově regulují otáčky dmychadla. Termostaty se dodávají včetně snímačů teploty a nové typy nabízejí více možností nastavení řídících parametrů, včetně volitelné hystereze spínání a teplotních limitů. Solární termostaty řídí čerpadlo na základě teplotní diference (rozdílu teplot) solárního kolektoru a ohřívané nádoby. Většina termostatů pro řízení čerpadel a ventilů je vybavena přehledným LCD displejem, funkcí ochrany proti zanesení usazeninami, přehřátím a některé modely i funkcí pro zamezení množení bakterií legionella v zásobníku TUV.

Co jsou radiátorové termostaty a k čemu slouží

Radiátorové termostaty jsou nejefektivnější metodou přímé regulace teploty radiátorů. Instalují se buď přímo na růžici (ventil) radiátoru, nebo se zde namontuje bezdrátově řízený servopohon a samotný termostat je umístěn v referenčním bodě místnosti. Bezdrátový programovatelný radiátorový termostat nabízí všechny funkce týdenního termostatu a dokáže řídit více hlavic v místnosti najednou. Vícezónový radiátorový systém umožňuje regulovat teplotu ve více místnostech.

Co jsou termostatické hlavice a k čemu slouží

Termostatické hlavice nahrazují klasické kulové ventily na radiátorech. Narozdíl od nich nabízí omezenou možnost regulace teploty radiátoru, díky mechanickému termostatu uvnitř hlavice, který stlačuje nebo uvolňuje trn ventilu v závislosti na nastaveném stupni vytápění. Hlavice jsou také vybaveny funkcí ochrany místnosti před vymrznutím. Dodávají se v různých funkčních i designových provedeních.

Co je regulace akvárií / terárií

Regulací pro akvária a terária se rozumí především řízení teploty a osvětlení pro udržení optimálních podmínek pro chov akvarijních / terarijních zvířat. Termostatem pro akvárium nebo terárium rozumíme termostat, který je speciálně navržen pro jednoduché zapojení příslušných topných prvků (žárovka, topný kabel, topný kámen, topné těleso) a jejich regulaci. Termostaty mohou být vybaveny druhým - časovým výstupem, do kterého lze zapojit například osvětlení a simulovat tak den a noc. Výstupní prvek je dvojitá zásuvka a samotný termostat lze přichytit přímo na sklo pomocí dodaných pásek. Snímač teploty je voděvzdorný a je opatřen přísavkou. Akvarijní / tererijní termostat se dodává ve verzi s řízením na základě jedné teploty, nebo ve verzi s denní a noční tepotou.

Výrobci a značky
Akceptujeme
Visa
MasterCard
PaySec
Tabulky náhrad
Partnerské stránky